"Szelek szárnyán" - Összehasonlító elemzés Magyarország és Spanyolország megújuló energiapolitikájáról, fókuszban a szélenergiával

Varga Klaudia (2014) "Szelek szárnyán" - Összehasonlító elemzés Magyarország és Spanyolország megújuló energiapolitikájáról, fókuszban a szélenergiával. Külkereskedelmi Kar.

[thumbnail of SZAKDOLGOZAT VÉGLEGES - Varga Klaudia.pdf]
Előnézet
PDF
SZAKDOLGOZAT VÉGLEGES - Varga Klaudia.pdf

Download (2MB) | Előnézet
[thumbnail of Varga Klaudia_Nyilatkozat nyilvánossá tételről BGE Dolgozattár.pdf] PDF
Varga Klaudia_Nyilatkozat nyilvánossá tételről BGE Dolgozattár.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (75kB)

Absztrakt (kivonat)

Szakdolgozatom témája a megújuló energiaforrások politikájának, azon belül is a szélenergia minden aspektusának vizsgálata. Azt vizsgálom, hogy Magyarországon milyen szerepet kapnak a megújuló energiák, de azon belül is a hangsúlyt a szélenergiára fektetem. Kiindulópont, hogy hazánkban a szélenergia nem kap elég figyelmet, kevés teljesítménnyel rendelkezünk, kevés támogatást élvez, és teljesen látótéren kívülre szorul. A dolgozatomban hazánk a megújuló energia területén folyatott politikájának elemzésén túl arra is keresem a választ, hogy miért van ez így, milyen lehetőségek rejlenének a szektorban, valamint a jövőre vonatkozólag milyen terveket fogalmaztak már meg. Mindez egy összehasonlító elemzés részeként kerül bemutatásra, amelyben Magyarország mellé Spanyolországot állítom, ahol a megújuló energiák hasznosítása előrehaladott, és a szélenergiából történő energia nyerésében pedig világviszonylatban is az élmezőnyben járnak. Spanyolországot így egyfajta példának szánom Magyarország számára. A dolgozat, szerkezetét tekintve, alapvetően két részre tagolódik. Az első részt teljes egészében a szélenergiának szentelem. Ebben elsőként a szakdolgozatom szempontjából fontos fogalmak konceptualizációját hajtom végre. Majd bemutatásra kerülnek a szélenergia alapvető jellemzői, előnyei, hátrányai, a szélenergia hasznosításának elterjedése és a világon uralkodó szélenergia-ipari tendenciák. Továbbá ismertetem az Európai Unió megújuló energiákra vonatkozó közösségi politikáját és célkitűzéseit. A második rész, ami terjedelmét tekintve is hosszabb, maga a Spanyolország és Magyarország megújuló energiapolitikáinak összehasonlító elemzése, természetesen a szélenergiával az előtérben. Az összehasonlítás során egy általam felállított szempontrendszer alapján haladok, amelyben vizsgálom az eltérő földrajzi adottságokat energia majd szélenergia viszonylatban, az országok szélenergia területén való törekvéseit, a múltban uralkodó energiatendenciákat, az energiapolitikájuk jelenlegi célkitűzéseit, a megújuló energiák megjelenését az adott országokban, a jogi hátterüket, valamint, hogy miként kívánják megvalósítani az európai uniós terveket illetve hogy képesek-e erre. Magyarország esetében külön fejezeteket szántam a szélenergia-ipar fejlődésének gátat szabó tényezőknek és a napjainkban aktuális atomenergiával vívott párbajának.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Főiskola

Kar

Külkereskedelmi Kar

Tanszék

Nemzetközi Gazdálkodás Szaknyelvi Intézeti Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Nemzetközi gazdálkodás

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: Energiapolitika, Megújuló eneregia, Szélenergia, Magyarország, Spanyolország, Európai Unió
Felhasználói azonosító szám (ID): Felhasználók 2342 nem található.
Rekord készítés dátuma: 2015. Már. 05. 12:13
Utolsó módosítás: 2020. Máj. 04. 08:05
URI: http://dolgozattar.uni-bge.hu/id/eprint/412

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet