Globalizáció, globális értékláncok hatásai a multinacionális vállalatokra, esettanulmányok

Barna Bence (2024) Globalizáció, globális értékláncok hatásai a multinacionális vállalatokra, esettanulmányok. Külkereskedelmi Kar.

[thumbnail of Globalizáció globális értékláncok hatásai a multinacionális vállalatokra esettanulmányok_BB_0506.pdf] PDF
Globalizáció globális értékláncok hatásai a multinacionális vállalatokra esettanulmányok_BB_0506.pdf
Hozzáférés joga: Csak az archívum karbantartója nyithatja meg (titkosított dolgozat - engedéllyel) until 2029. Április 23..

Download (1MB)
[thumbnail of Nyilatkozat_szakdolgozat titkosítás_aláírt.pdf] PDF
Nyilatkozat_szakdolgozat titkosítás_aláírt.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (302kB)
[thumbnail of Barna Bence_bírálat.pdf] PDF
Barna Bence_bírálat.pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (954kB)
[thumbnail of Barna_Bence_Bírálat.pdf] PDF
Barna_Bence_Bírálat.pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (91kB)

Absztrakt (kivonat)

A Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karának Nemzetközi Gazdálkodás szakán duális hallgatóként gyakorlatomat a Siemens Zrt-nél töltöttem, ezt követően maradtam a vállalatnál, és a Nemzetközi Gazdaság és Gazdálkodás mesterszakot munka mellett végeztem. A globalizáció multinacionális vállalatokra gyakorolt hatásairól így első kézből a munka során szerzett tapasztalatok adtak egy alapvető képet. A globalizáció magában is egy rengeteg tényező által befolyásolt folyamat, a vállalatok multinacionális környezetben történő építkezése képes növelni a piaci részesedést, ezáltal az elérhető hasznot is.Ugyanakkor az értékláncosodásnak megvannak a határai, a túl hosszú láncok egyre több kockázatot hordoznak magukban a külső befolyásoló tényezőkkel, eseményekkel szemben. Az outsourcing/offshoring a globális értékláncok kialakulása mentén megfigyelhető folyamatokat foglalja magában. Főként a gyártási folyamatok relokalizációja lehet számottevő hatással egy adott országra, és a vállalatra egyaránt. Alapvetően az áthelyezések legfőbb oka a célországban levő kedvezőbb piaci viszonyokra (jog, adózás, munkabérek színvonala, stb.) vezethető vissza. A politikai tevékenységeknek ebből adódóan szintén jelentős hatása van a globalizációs folyamatokra. Az értékláncok ugyanakkor a megszakadás lehetőségéből adódó kockázatokat is hordoznak magukban, melyek a világgazdaságot érintő negatív hatásokból adódnak, ezáltal hozzák létre a stratégiai jelentőségű függőségeket. Egyes hatások megfelelő kockázatkezeléssel kivédhetők, azonban a váratlan eseményekre nehéz feladat gyorsan és megfelelően reagálni. A 2008-as világgazdasági válság, a koronavírus járvány, vagy épp az orosz-ukrán konfliktus rávilágítanak az értékláncok megszakadására, és annak következményeire. A Siemens esetében két esettanulmányt készítettem, előbbi egy friendshoring projekt bemutatása a döntés előkészítéstől a kivitelezésen át, a másik pedig a koronavírus járvány alatti erőmű karbantartások nehézségeit dolgozza fel.A globalizáció jövője tehát valóban a felsorolt hatásokban rejlik, a multinacionális vállalatok szerepe a jelenlegi rendszerben a leginkább meghatározó a világgazdasági szereplők közül. Ahhoz, hogy ez változzon, a globalizációs folyamatoknak gyökeres változáson kellene végig mennie, amelyet rövid távon semmiképpen nem tud egy-egy esemény szükséges mértékben befolyásolni.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Külkereskedelmi Kar

Tanszék

Nemzetközi Gazdaságtan Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: globalizáció, globalizációs hatások, globális integráció, multinacionális vállalatok, outsourcing
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2024. Szep. 20. 08:35
Utolsó módosítás: 2024. Szep. 20. 08:35

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet