A kutyatenyésztés számviteli elszámolása különös tekintettel az óriás schnauzer kölykök bekerülési értékének modell alapú kalkulációjára

Török László (2023) A kutyatenyésztés számviteli elszámolása különös tekintettel az óriás schnauzer kölykök bekerülési értékének modell alapú kalkulációjára. Pénzügyi és Számviteli Kar.

[thumbnail of Szakdolgozat_feltoltendo.pdf] PDF
Szakdolgozat_feltoltendo.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (1MB)
[thumbnail of osszefoglalo-sablon.pdf] PDF
osszefoglalo-sablon.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (176kB)
[thumbnail of SZV Bírálati lap_Török László.pdf] PDF
SZV Bírálati lap_Török László.pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (316kB)
[thumbnail of Török László_bírálat és kérdések (1).pdf] PDF
Török László_bírálat és kérdések (1).pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (868kB)

Absztrakt (kivonat)

Megannyi tudományos kutatás bizonyította már, hogy a kutyatartás milyenpozitív hatással bír az emberekre. Hiszen ha csak a legfontosabb „szerepeiket” nézzük– túl azon, hogy legjobb barátaink –, akkor pszichológusok akik segítenek leküzdeni astressz által okozott károkat, feloldják gátlásainkat, jobbá teszik emberi kapcsolatainkat.Személyi edzőink kik gondoskodnak testi fittségünk megőrzéséről, orvosaink akik előrejelzik betegségeinket, rohamainkat. Védelmezőink kik önmaguk feláldozása árán ispróbálják megvédeni testi épségünket, és végül, de nem utolsó sorban őrangyalaink akikkeresnek, kutatnak ha elvesztünk, vagy pótolják hiányzó érzékszerveinket.Azonban ahhoz, hogy hosszú éveken keresztül társaink legyenek, és ezen feladatokatképesek legyenek ellátni, megfelelő egyedekkel kell rendelkeznünk. A kutyatenyésztésvilágában minden tenyésztő egyöntetű célja, hogy a fenti igények kielégítésére alkalmasegyedeket biztosítsanak. S bár a cél nemes, a kivitelezés komoly anyagi vonzattal jár.Dolgozatomban a magyarországi aktív óriás schnauzer tenyésztők jelentős csoportjávalkészítettem mélyinterjúkat, mely során azon kérdésemre kerestem a választ, hogymennyibe is kerül egy kölyök, azaz mekkora annak közvetlen önköltsége. Célom eléréseérdekében bemutattam az állatok számviteli elszámolásának múltját, s jelenét,kitekintve a nemzetközi szabályozásra.Ezt követően a mezőgazdasági termékek önköltség meghatározásának elméletimódszertanát mutattam be, szakirodalmi feldolgozás segítségével. Az utolsó fejezetbenpedig, konkrét számításokat, kalkulációkat végeztem a tenyésztők által biztosítottadatok felhasználásával, melynek eredményeként meghatározásra került egy feketeóriás schnauzer kölyök közvetlen önköltsége.Kutatásomhoz két kutatási kérdés és három hipotézis kapcsolódott, mely soránegyrészről vizsgáltam, hogy a tenyészkanok számviteli besorolására milyen hatással vanaz, ha nem csak és kizárólag a saját tenyészetben fedeznek, másrészt számviteliszempontból milyen jelentősége van az ivar- illetve tenyészérettségnek.A szukákhoz kapcsolódóan azon hipotézisemet vizsgáltam, mely szerint a vemhességalatt – közvetetten – a szukán keresztül elfogyasztott táplálék értéke jelentős értéketképvisel a kölykök bekerülési értékében.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Pénzügyi és Számviteli Kar

Tanszék

Számvitel Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Számvitel

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: bekerülési érték, controlling, kutyatenyésztés, mezőgazdasági számvitel, vezetői számvitel
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2024. Jan. 24. 15:42
Utolsó módosítás: 2024. Jan. 24. 15:42

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet