Egy energiaipari vállalat környezetbarát stratégiájának hatása a munkavállalók személyes fenntarthatósági törekvéseire

Gágyor Anna Rebeka (2023) Egy energiaipari vállalat környezetbarát stratégiájának hatása a munkavállalók személyes fenntarthatósági törekvéseire. Külkereskedelmi Kar.

[thumbnail of Diplomadolgozat_GágyorAnna_RCLHTC.pdf] PDF
Diplomadolgozat_GágyorAnna_RCLHTC.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (3MB)
[thumbnail of Diplomadolgozat bírálata Gágyor.pdf] PDF
Diplomadolgozat bírálata Gágyor.pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (130kB)
[thumbnail of Diplomadolgozat külső konzulensi bírálata-Gágyor Anna.pdf] PDF
Diplomadolgozat külső konzulensi bírálata-Gágyor Anna.pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (101kB)

Absztrakt (kivonat)

Afenntartható fejlődés a 21. század egyik legmeghatározóbb kifejezésévé vált amagánéletben és a versenyszférában egyaránt. A technológia és a társadalomfelgyorsult fejlődése a világ népességének növekedéséhez, fokozottkörnyezetszennyezéshez, és a nem megújuló energiaforrásaink kapacitásánakkimerüléséhez vezet. Ezek napjaink legaktuálisabb és legsürgetőbb problémái,melyeknek okozott jelenléte a természetre és az emberiségre nézve is súlyoskövetkezményekkel járhat. Nem véletlen tehát, hogy egyéni és vállalatitörekvések is megjelentek a környezetszennyezés megfékezésére és afenntarthatóság népszerűsítésére. A vállalati stratégiában megjelenőfenntarthatósági elvek egyik célja a munkavállalók értékeinek befolyásolása, akörnyezettudatos szemlélet népszerűsítése. Diplomadolgozatomközponti témája a fenntarthatóság – mint vállalati érték – munkavállalókirányába történő „átadásának”, közvetítésének vizsgálata egy energiaiparivállalat magyar irodái viszonylatában. Dolgozatomban válaszokat kerestem arra,hogy a cég magyar irodáiban dolgozó munkavállalói környezettudatosabbá váltak-ea vállalat értékei, az elérhető fenntarthatósági programok, előadások, és egyébképzések által. Háromhipotézist fogalmaztam meg a magyarországi dolgozók környezettudatosságiattitűdjével kapcsolatban, amelyek megválaszolásához kvantitatív, kérdőíves kutatásimódszert választottam. Első hipotézisemmelazt állítottam, hogy a vizsgált energiaipari vállalat magyarországi dolgozóielégedettek a vállalat fenntarthatósági törekvéseivel. Második feltételezemarra vonatkozott, hogy a magyarországi dolgozók gyakran vesznek részt avállalat által szervezett zöld programokon, előadásokon. Harmadik állításommalazt feltételeztem, hogy a vállalat zöld stratégiája, szemlélete pozitívanbefolyásolja a munkavállalók környezettudatossá válását. Kutatásomkiterjedt a szervezet fenntarthatósági stratégiájának bemutatására, illetve ismertettem,hogy a vállalati vízióba hogyan épülnek be a fenntarthatóságra ösztönző elemek,stratégiák, és mindezt a munkavállalók hogyan értékelik. Felmérésem eredményeit összegezvekijelenthetjük, hogy a munkavállalók nagy részének életét pozitívanbefolyásolják a vállalatnál tanultak: fenntarthatóbbá válnak, és jobbanodafigyelnek környezetükre mindennapjaik során. Kiemelendő,hogy a válaszadók túlnyomó többsége legalább egy környezettudatos szokástelsajátított a vállalatnál töltött idő alatt. Dolgozatomzárásaként javaslatokat tettem a munkavállalói zöld szemlélet továbbinövelésére, és az információátadás gördülékenyebbé tételére.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Külkereskedelmi Kar

Tanszék

Nemzetközi Gazdaságtan Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: energiaipar, fenntartható fejlődés, fenntarthatóság, információáramlás, környezettudatosság, vállalati stratégiák
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2023. Szep. 07. 14:24
Utolsó módosítás: 2023. Szep. 07. 14:24

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet