Az iráni filmművészet társadalmi kommunikációja, Avagy ahogyan a kortárs művészet kommunikál egy autoriter társadalomban

Türkösi Éva Liel (2022) Az iráni filmművészet társadalmi kommunikációja, Avagy ahogyan a kortárs művészet kommunikál egy autoriter társadalomban. Külkereskedelmi Kar. (Kéziratban)

[thumbnail of Türkösi Éva Liel_TDK.pdf] PDF
Türkösi Éva Liel_TDK.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (196kB)
[thumbnail of Türkösi Éva Liel_KKK.pdf] PDF
Türkösi Éva Liel_KKK.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (62kB)
[thumbnail of Dolgozat_biralati-Türkösi Éva-Marosán.pdf] PDF
Dolgozat_biralati-Türkösi Éva-Marosán.pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (102kB)
[thumbnail of Türkösi Éva Liel.pdf] PDF
Türkösi Éva Liel.pdf
Hozzáférés joga: Bizalmas dokumentum (bírálat)

Download (120kB)

Absztrakt (kivonat)

TÜRKÖSI ÉVA LIEL Konzulens: 5. aktív félév Dr. habil. Krasztev Péter Kommunikáció és médiatudomány főiskolai docens BGE KKK BGE KKK AZ IRÁNI FILMMŰVÉSZET TÁRSADALMI KOMMUNIKÁCIÓJA, AVAGY AHOGYAN A KORTÁRS MŰVÉSZET KOMMUNIKÁL EGY AUTORITER TÁRSADALOMBAN A Budapesti Gazdasági Egyetem 2022-es Tudományos Diákköri Konferenciájára benyújtott dolgozatomban elsősorban az iráni filmművészet kommunikációját, társadalomra gyakorolt hatását szeretném bemutatni. Azt vizsgálnám, hogy egy autoriter rezsim milyen hatással van az alkotói kedvre. Illetve azt, hogy milyen társadalmi mondanivalóról, dilemmáról, attitűdről, magatartási formáról, másképp gondolkodásról szólnak ezek a filmek, mit kommunikálnak felénk. Arra fókuszálnék, hogy milyen ellenállási stratégiákat használnak és hogy milyen eszközökkel manipulálják a nézőket, a hallgatóságot ezekben a művészi alkotásokban. Dolgozatom célja tehát olyan iráni filmek bemutatása, amelyek igazolják vagy cáfolják a sztereotípiákat, a művészet és a diktatúra egymástól való elválaszthatatlanságát, kölcsönhatását, a társadalmi ellenállást vagy a kételkedést a fennálló rezsimmel szemben. Fő kutatási kérdésem arra irányulna, hogy vajon mi kommunikálhatta eddig a világ felé azt, hogy ebben a társadalomban még nem halt ki a szabadságvágy. Mi motiválja az embert arra, hogy egy politikailag ennyire instabil és beszűkült látásmódú, diktatórikusan konzervatív, represszív országban művészi értéket legyen képes alkotni Mennyire nehéz mindezt megvalósítani Mi minden szükségeltetik hozzá A nemi szerepek mennyire befolyásolják a művészetet Kutatásom induktív, tehát alulról felfelé építkező a megközelítés. Dolgozatomban primer és szekunder forrásokat is felhasználok. Elsőként szekunder kutatást végzek, melyben a már meglévő magyar, valamint idegen nyelvű szakirodalmak, műelemzések, kritikák segítségével vezetném fel a témát, illetve koncentráltabbá tenném a kutatási problémát. Ezt követően a primer kutatási eljárás során kvalitatív jellegű kutatást végeznék. Öt társadalmi témájú, kortárs, iráni filmet vizsgálok meg részletesen, melyek ellennarratívát kínálnak számunkra. A módszerem a filmek elemzése, hipotézisek felállítása, a filmek kritikai fogadtatására való reflektálás, saját vélemény alkotása európai szemszögből. A kutatásom eredményeként azt remélem, hogy sikerül a témában szerzett új ismeretek birtokában egyetemesen érvényes következtetéseket levonnom a kortárs iráni film helyzetéről, valóságos aspektusairól és az autoriter rezsimek elleni művészeti kommunikációról. Mindemellett szeretném ledönteni az előítéleteket, sztereotípiákat avagy megerősíteni a társadalomról alkotott elképzeléseket.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Külkereskedelmi Kar

Tanszék

Kommunikáció Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Kommunikáció és médiatudomány

Mű típusa: TDK dolgozat
Kulcsszavak: emberi kommunikáció, filmkritika, kreativitás, művészetek, társadalom
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2023. Már. 23. 15:31
Utolsó módosítás: 2023. Már. 23. 15:31

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet