A digitalizáció és az e-kereskedelem hatása az élelmiszer-vásárlásra.

Lutz Kristóf Sámuel (2022) A digitalizáció és az e-kereskedelem hatása az élelmiszer-vásárlásra. Pénzügyi és Számviteli Kar.

[thumbnail of Szakdolgozat-CK7IUS.pdf] PDF
Szakdolgozat-CK7IUS.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (3MB)
[thumbnail of szakdolgozati osszefoglalas_CK7IUS.pdf] PDF
szakdolgozati osszefoglalas_CK7IUS.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (141kB)

Absztrakt (kivonat)

A szakdolgozatomban azt szerettem volna feltérképezni, hogy a digitalizáció és az e-kereskedelem elterjedése milyen hatással van az élelmiszer-vásárlásra. Véleményem szerint ez egy nagyon aktuális és érdekes téma, mivel ez az e-kereskedelmi ágazat rengeteg változáson ment keresztül az elmúlt időszakban. Az online élelmiszer-vásárlás egy olyan terület, aminek a növekedési üteme eddig elmaradt a többi e-kereskedelmi ágazathoz képest. Napjainkban viszont már számolni kell az online étel/ élelmiszer kereskedés piaci részesedésével és annak növekedésével.  A szakdolgozatom első szakaszában szekunder kutatást végeztem és különböző szakirodalmakat dolgoztam fel. Kitértem az internet kialakulására és elterjedésére, majd az elektronikus kereskedelmet mutattam be részletesen. Röviden ismertettem az elektronikus gazdaságnak a résztvevőit és ezeknek a kapcsolatát. Később pedig a Business to Customer és a Business to Business kereskedelmi típusokat mutattam be részletesen. A piacvezető online étel/ élelmiszer kereskedő cégeket röviden ismertettem és összehasonlítottam az elérhető szolgáltatásaikat és azoknak a költségeit. A magyar piacon az FMCG online kereskedelmi szektorában a Tesco, Auchan, Spar, GRoby, Kifli.hu számítanak a piacvezetőnek. Az online ételrendelésben és házhozszállításban pedig a Wolt ás a Foodpanda. A Covid-19 megváltoztatta a vásárlási szokásainkat és a járványügyi korlátozások rákényszerítették a fogyasztókat az online vásárlásra és 2020-ban a belföldi kiskereskedelmi forgalom 45 százalékos növekedést produkált. A szakdolgozatomat pedig egy primer kutatással és annak az elemzésével zártam. A kutatáshoz szükséges adatokat a Google Forms segítségével elkészített kérdőívvel gyűjtöttem be. A kutatásom célja az volt, hogy felmérjem a hazai vásárlási szokásokat. Továbbá arra is kíváncsi voltam, hogy az online vásárlás népszerűsége és digitalizációs folyamatok felgyorsulása milyen hatással vannak az élelmiszer-vásárlási szokásokra.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Pénzügyi és Számviteli Kar

Tanszék

Menedzsment Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Gazdálkodási és menedzsment

Konzulens(ek)

Konzulens neve
Konzulens típusa
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Fleischacker Vivien
Külső
NEM RÉSZLETEZETT
NEM RÉSZLETEZETT
Dr. Németh János Pál
Belső
tudományos munkatárs; Menedzsment Tanszék; PSZK

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: e-kereskedelem, elektronikus vásárlás - online vásárlás, élelmiszer-vásárlás, ételrendelés, vásárlási szokások
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2022. Nov. 11. 08:18
Utolsó módosítás: 2022. Nov. 11. 08:18

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet