Kis-és középvállalkozások gazdasági jelentősége és finanszírozási sajátosságaik

Sánta Gréta (2022) Kis-és középvállalkozások gazdasági jelentősége és finanszírozási sajátosságaik. Pénzügyi és Számviteli Kar.

[thumbnail of Santa Greta_UW04MO_szakdolgozat.pdf] PDF
Santa Greta_UW04MO_szakdolgozat.pdf
Hozzáférés joga: Csak az archívum karbantartója nyithatja meg (titkosított dolgozat - engedéllyel) until 2026. Május 04..

Download (1MB)
[thumbnail of Titkosítási kérelem_aláírt.pdf] PDF
Titkosítási kérelem_aláírt.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (37kB)
[thumbnail of BA_O_santa_greta.pdf] PDF
BA_O_santa_greta.pdf
Hozzáférés joga: Csak az archívum karbantartója nyithatja meg (titkosított dolgozat - engedéllyel) until 2026. Május 04..

Download (229kB)

Absztrakt (kivonat)

Szakdolgozatom témáját a kis- és középvállalkozások köré építettem fel. Ennek több oka is van. Egyrészről munkám kapcsán napi szinten kezelem és látom a kkv-k számlavezetési és hitelezési folyamatait, így az egyetemen megszerzett elméleti tananyag mellett gyakorlati és életszerű részeket is bele tudtam vinni. Másrészről a kkv-k gazdasági jelentőségét is szerettem volna kihangsúlyozni. Magyarországon és az egész Európai Uniót tekintve is nagyon meghatározó számot tesznek ki a vállalkozások között, csaknem az összes cég kkv-nak minősül. A foglalkoztatási arányt megfigyelve is alátámasztható a gazdaságban betöltött szerepük, a munkahelyek megteremtésével is hozzájárulnak a gazdaság folyamatos működéséhez. A koronavírus humánjárvány megjelenésével az élet és a gazdaság fenntartásához globális szinten változtatásokat kellett hozni. Egy ilyen mértékű probléma során az egyéni szerepvállalás is fontos, de eredményes, megoldásra vezető út csakis a nemzetek által összefogva érhető el. A vírus magyarországi megjelenésével gazdaságvédelmi akcióterv felállításával mérlegelték a kialakult helyzetet a szakemberek és több ízben kerültek olyan rendelkezések bevezetésre, amelyeknek elsődleges célja volt a gazdaság védelme, a kényszerült időszakos leállást követően pedig a sikeres és dinamikus újraindítás.  A szakdolgozatomban időrendben haladva részletezem a legfontosabb, Kormány által meghozott döntéseket a védekezés érdekében. Kiemeltem azokat a pénzügyi intézményeket is, amelyek békeidőben is arra hivatottak, hogy a kkv-k működését támogassák. Ez a vírus hatására csak még jobban fokozódott és még nagyobb jelentőséget kapott. Új, kedvező hiteltermékek kerültek a piacra. Itt jön be az állami szerepvállalás létjogosultsága is, ugyanis állami kamattámogatás révén olyan konstrukciók kerültek kialakításra, ami kedvező az igénybevevő vállalat számára is és a forrást biztosító kereskedelmi bankok számára is. Az általam választott minta vállalaton keresztül igyekeztem bemutatni egyrészt a kkv-k finanszírozási sajátosságait, más részről pedig a pandémia általi következményeket.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Pénzügyi és Számviteli Kar

Tanszék

Pénzügy Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Pénzügy és számvitel

Konzulens(ek)

Konzulens neve
Konzulens típusa
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Oláh Tamás
Külső
NEM RÉSZLETEZETT
NEM RÉSZLETEZETT
Szennay Áron
Belső
egyetemi tanársegéd; Pénzügy Tanszék; PSZK

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: finanszírozás, kereskedelmi bank(ok), kis- és középvállalkozás - KKV, koronavírus-járvány (COVID-19), pénzügyi intézmények
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2022. Már. 07. 11:45
Utolsó módosítás: 2022. Már. 07. 11:45

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet