A járványhelyzetben megváltozott adóterhek és a foglalkoztatottak összetételének alakulása a Pátria Nyomda Zrt. esetében

Dombrádi Ákos Áron (2021) A járványhelyzetben megváltozott adóterhek és a foglalkoztatottak összetételének alakulása a Pátria Nyomda Zrt. esetében. Pénzügyi és Számviteli Kar.

[thumbnail of Szakdolgozat-Dombrádi-Ákos-Áron-CC9UI7-Adózás.pdf] PDF
Szakdolgozat-Dombrádi-Ákos-Áron-CC9UI7-Adózás.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (2MB)
[thumbnail of Témavázlat-és-Összefoglalás-Dombrádi-Ákos-Áron.pdf] PDF
Témavázlat-és-Összefoglalás-Dombrádi-Ákos-Áron.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (260kB)

Absztrakt (kivonat)

A szakdolgozatomban a Pátria Nyomda Zrt a 2020.01-01-től 2020.12.31-ig terjedő időszakát vizsgáltam. A dolgozatban ismertettem a szociális és szakképzési hozzájárulási adót, és ezen adónemekkel kapcsolatban, a Covid-19 pandémia alatt nyújtott állami támogatások mértékét az egyik legnagyobb hazai nyomdaipari vállaltnál.A dolgozatom első felében röviden bemutattam a járványhelyzetben különösen érintett ágazatokat. Törekedtem arra, hogy egy rövid, de átfogó képet mutattathassak be az itthoni kialakult helyzetről. Ezután a vizsgált vállalat helyzetét és piaci környezetét mutattam, kitértem a cég által alkalmazott egyedi ipari technológiákra és működési sajátosságaira. Kitértem arra, hogy járvány időszakában hogyan változott meg a Pátria Nyomda Zrt. piaca, bevételeinek összetétele. Bemutattam a csökkentett munkaidős bértámogatást, illetve a munkahelyteremtő bértámogatást, amellyel a kormányzat a vállalti működés stabilizálása érdekében nyújtott. Ezt követően egy részletes ismertetés következett e két adónemről.A kutatásom célja, hogy az állami adókedvezmények bevezetése után a hipotézisemben említett társadalmi rétegek foglalkoztatása (arányuk a teljes munkavállalói körben) a kedvezmények hatására megnőtt. A bértámogatások mértékét a különösen rászoruló társadalmi rétegek esetében vizsgáltamAbból az egyszerű feltételezésből indultam ki, hogy a vállalatok működésük fenntartása érdekében e munkavállalói körbe tartozó munkatársakat tartják meg, vagy vesznek fel. A hipotézisem: „A kutatásom célja, az állami adókedvezmények bevezetése után a fenti csoportba tartozó társadalmi rétegek foglalkoztatásának növekedésének bizonyítása, így a kedvezmények hatására e rétegek arány a munkavállalók körében megnőtt”. E hipotézis a vállalattól igényeltadatok alapján beigazolódott. Az adatokat minden esetben a céghez benyújtott egyedi adatigénylések után kaptam meg,A dolgozatomban még egy kvalitatív vizsgálat is helyet kapott, két tematikus mélyinterjú elemzése. Erre azért volt szükség, hogy pontosabb – nem csupán adatokra épülő – dolgozat szülessen, és betekintést nyerjek a menedzsment döntéshozatali folyamataiba.Igyekeztem arra, hogy a bértámogatások és a vizsgált két adónem természetét minél alaposabban bemutassam, egyedi adatigénylésekkel betekintést nyerjünk egy hazai nagyvállalat gazdálkodásába, működésének rendszerébe, és részben megismerjük az állami támogatások hatását a munkavállalók alkotta szervezetre.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Pénzügyi és Számviteli Kar

Tanszék

Pénzügy Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Pénzügy és számvitel

Konzulens(ek)

Konzulens neve
Konzulens típusa
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Dr. Fellegi Miklós
Belső
egyetemi docens; Pénzügy Tanszék; PSZK
Orosz József
Külső
NEM RÉSZLETEZETT
NEM RÉSZLETEZETT

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: adó, nyomdaipar, Pátria Nyomda Zrt, szakképzési hozzájárulás, szociális hozzájárulás
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2021. Szep. 22. 10:10
Utolsó módosítás: 2021. Szep. 22. 10:10

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet