A klímaváltozás hatása a globális értékláncokra, avagy úton a karbonsemlegesség felé

Fukász Emese (2021) A klímaváltozás hatása a globális értékláncokra, avagy úton a karbonsemlegesség felé. Külkereskedelmi Kar.

[thumbnail of Emese_Fukasz_diplomadolgozat_BGE_KKK_NGG_MSC_LEV_JBH5BQ.pdf] PDF
Emese_Fukasz_diplomadolgozat_BGE_KKK_NGG_MSC_LEV_JBH5BQ.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (3MB)

Absztrakt (kivonat)

A globális értékláncok meghatározó szerepe a világkereskedelmi rendszerben megkérdőjelezhetetlen. A világ termelési és kereskedelmi folyamatait a hiperspecializáció jellemzi, melyben a vállalatok közti együttműködésnek köszönhetően a nyitott gazdaságok sokkal jobban ki tudják használni a piacok méretéből fakadó előnyöket. A nemzetközi egyezmények által lehetővé tett kereskedelmi korlátok lebontása lévén az értékláncok jelentős gazdasági túlsúlyra tettek szert, ezáltal komoly hatásuk van az országok gazdaságaira, a társadalmakra és a környezet állapotára is. A klímaváltozás katasztrofális következményeit elkerülendő, a Párizsi Klímaegyezmény megfogalmazása és aláírása elkötelezte a világ valamennyi országát annak érdekében, hogy vállalásokat tegyenek a globális átlaghőmérséklet emelkedésének mérséklésének érdekében. Ezek a vállalások főként az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célozzák meg, melyben a végső célkitűzés a klímasemleges gazdaságok létrehozása. A globális értékláncok szerepe ebben a folyamatban kiemelten fontos. Az értékláncok tevékenységének környezetileg, társadalmilag és gazdaságilag való fenntarthatóvá tétele alapvetően változtatja meg a termelési és kereskedelmi folyamatokat, új technológiákat és üzleti modelleket hozva létre. Ezt szorgalmazza mind a nemzeti és nemzetközi szabályozási környezet, de a társadalmi és fogyasztói elvárások is új kihívások elé állítják a versenyképességüket megőrizni kívánó értékláncokat. Ennek érdekében egyre több vállalat teszi a stratégiája részévé a fenntartható fejlődési célkitűzéseket (SDGs), melyek megvalósítása teljesen új megközelítést igényel. A fenntartható ellátáslánc menedzsment elterjedése a zárt láncú értékláncok létrejöttének és a körforgásos gazdaság megvalósításának előszobája. A diplomadolgozat ennek a folyamatnak az aspektusait járja körbe. Először meghatározzuk az értékláncok szerepét a témakör tárgyalása szempontjából, majd megvizsgáljuk a szabályozási környezetet és az ösztönző programokat, ezután az olvasó betekintést nyerhet a vállalati társadalmi felelősségvállalás és a fenntartható menedzsment elméleti kérdéseibe, hogy aztán a CSR riportokon keresztül eljusson néhány gyakorlati példa megismeréséig.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Külkereskedelmi Kar

Tanszék

Nemzetközi Gazdaságtan Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Nemzetközi Gazdaság és Gazdálkodás

Konzulens(ek)

Konzulens neve
Konzulens típusa
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Dr. Antalóczy Katalin Júlia
Belső
főiskolai tanár; Nemzetközi Gazdaságtan Tanszék; KKK

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: fenntartható értéklánc menedzsment, globális értékláncok, klímaváltozás, körforgásos gazdaság, nemzetközi ösztönző programok
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2021. Szep. 22. 08:35
Utolsó módosítás: 2022. Okt. 14. 12:33

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet