Múzeumi logisztika – Kiállítás-szervezési folyamatok bemutatása a Ludwig Múzeum példáján

Mészáros Zsófia (2021) Múzeumi logisztika – Kiállítás-szervezési folyamatok bemutatása a Ludwig Múzeum példáján. Külkereskedelmi Kar.

[thumbnail of MeszarosZsofia_SZF7OG_Múzeumi_logisztika_1206.pdf] PDF
MeszarosZsofia_SZF7OG_Múzeumi_logisztika_1206.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (2MB)

Absztrakt (kivonat)

A Múzeumi logisztika – Kiállítás-szervezési folyamatok bemutatása a Ludwig Múzeum példáján című szakdolgozatban ismertetésre kerül minden olyan logisztikai tevékenység, ami egy múzeumi kiállítás szervezésekor felmerül. A Szakdolgozat célja bemutatni, miben hasonlítanak az itt játszódó folyamatok egy termelői vagy kereskedelmi vállalat logisztikai tevékenységéhez, illetve miben különböznek attól. Mennyire speciális terület ez a logisztikán belül, szükséges-e külön múzeumi logisztikus szakemberek képzése. A múzeumokkal, kiállításokkal kapcsolatos fogalmak ismertetése után következik a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum jellemzése, ebben a fejezetben kerül sor a Múzeum történetének, megalakulásának körülményeinek bemutatására, gazdasági működésének, és szervezeti felépítésének leírására. A múzeumi kiállítások logisztikai lépései című fejezet főleg szakirodalmi forrásokon alapszik. A logisztika rövid ismertetése után a kiállításokkal, múzeumokkal kapcsolatos tevékenységek, lépések leírása következik. A fejezet részletezi a műtárgyak beszerzésének módjait, az ehhez szükséges dokumentációkat, biztosítások fajtáit, szabályozási háttért, a tárgyban megalapult szervezeteket, egyezményeket. Kitér a beérkezéshez szükséges folyamatokra, a fuvarozási és szállítmányozási feladatokra, alkalmazott csomagolástechnikára. A múzeumok életében kiemelkedően fontos szerepet játszik a megfelelő raktárak kialakítása, tárolási technikák alkalmazása, hiszen a múzeumok gyűjteménye folyamatosan gyarapszik, és a műveknek csak kis része van kiállítva. A műtárgyaknak megfelelő körülményeket szükséges biztosítani, a raktározás körülményeit külön alfejezet taglalja. A kiállítások megnyitását marketingtevékenységek, a műtárgyak installálása, a kiállítótér berendezése előzi meg. A kiállítás végeztével a műtárgyak állapotát ellenőrzik, visszacsomagolják, majd a kölcsönzött műtárgyakat visszajuttatják a tulajdonosokhoz. Az installációkat elbontják és felkészülnek a következő kiállításra, ezzel véget is ért a kiállítás-szervezés folyamata. Az utolsó fejezet mindezeket a lépéseket, tevékenységeket mutatja be a Ludwig Múzeum példáján. Itt szakirodalmi források hiányában információs forrásként a dolgozókkal és a tevékenységekben részt vevő szakemberekkel folytatott interjúk szolgáltak. A Szakdolgozat egy különleges szervezési feladat ismertetésével zárul.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Külkereskedelmi Kar

Tanszék

Nemzetközi Kereskedelem és Logisztika Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Nemzetközi gazdálkodás

Konzulens(ek)

Konzulens neve
Konzulens típusa
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Dr. Dr. Csekő Katalin
Belső
egyetemi docens; Nemzetközi Kereskedelem és Logisztika Tanszék; KKK
Somogyvári Ágnes
Külső
NEM RÉSZLETEZETT
NEM RÉSZLETEZETT

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: csomagolástechnika, fuvarozás, haszonkölcsönszerződés, kiállítás-szervezés, kultúra, logisztika, múzeumok, műtárgy, raktározás, szabályozás, szállítmányozás, szervezeti felépítés
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2021. Már. 16. 14:55
Utolsó módosítás: 2021. Szep. 21. 11:38

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet