Környezetbarát csomagolóanyagok árképzésének összehasonlítása a Lajosmizsei Folplast Kft.-nél

Molnár Barbara (2020) Környezetbarát csomagolóanyagok árképzésének összehasonlítása a Lajosmizsei Folplast Kft.-nél. Külkereskedelmi Kar.

[thumbnail of Molnár_Barbara_Szakdolgozat_2020_1.pdf] PDF
Molnár_Barbara_Szakdolgozat_2020_1.pdf
Hozzáférés joga: Csak az archívum karbantartója nyithatja meg (titkosított dolgozat - engedéllyel) until 2025. Június 03..

Download (924kB)
[thumbnail of HivatalosBejegyzes.pdf] PDF
HivatalosBejegyzes.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (113kB)
[thumbnail of Nyilatkozat a szakdolgozat státuszáról_bizalmas (1).pdf] PDF
Nyilatkozat a szakdolgozat státuszáról_bizalmas (1).pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (417kB)

Absztrakt (kivonat)

Szakdolgozatom témáját egy napjainkban népszerű kérdés ihlette, amely a műanyag csomagolóanyagok környezetbarátabbá tételéről szól. Tekintve, hogy egy csomagolóanyag gyártó cégnél dolgozom, mint kereskedelmi ügyintéző, így kifejezetten fontosnak tartom a fenntarthatóságot elősegítő alternatívák ismeretét. Ennek utánajárva vizsgáltam meg a Lajosmizsei Folplast Kft. által kipróbált, környezetbarátnak tartott csomagolóanyagokat, valamint azok árképzését. A dolgozatban bemutatom a Lajosmizsei Folplast Kft.-t, majd az árképzés elméletével folytatom, amelyben az árpolitikát és a különböző árképzési módszereket szeretném részletesebben kifejteni. Ezt követi egy általános bemutatás a polietilénekről, illetve az extrudálásról, amely segít megérteni a csomagolóanyag előállításához szükséges technikai feltételeket. Ennek ismeretében áttérek a környezetbarát alternatívák bemutatására, kitérve hatékonyságukra, valamint felhasználási területeikre. Célom, hogy a dolgozat olvasója világos képet kapjon az egyes anyagok pozitív hatásairól, ezzel megértse a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát. Ezen anyagok piacát is szeretném érintőlegesen bemutatni, amelyet amiatt tartok fontosnak, mert a granulátumok piaci ár alapú árképzésének megértése megköveteli a piaci helyzet minimális ismeretét. Mint említettem a jelenleg nagyon fontos kérdés a „zöld” csomagolóanyagokra való fokozatos áttérés, amelyet az Európai Unió is feltüntet célkitűzéseiben, így ezekről is említést teszek egy pár sorban. Mindezek ismeretében elkezdem a különböző alapanyagokból és adalékanyagokból készült termékek árképzését kidolgozni, amely jól szemlélteti milyen költségek merülhetnek fel az egyes módszerek esetén. A végeredményeket összehasonlítom, annak érdekében, hogy az olvasó egyértelműen szembesüljön az árak differenciáltságával. A fogyasztói oldal megismerése érdekében készítettem egy kérdőívet a cég bizonyos számú partnere felé, amelyből az eddigi tájékozottságukat és jövendőbeli hajlandóságukat vizsgáltam a környezetbarát csomagolóanyagokat illetően. Végezetül minden megszerzett ismeret tudatában szeretnék következtetést levonni azzal kapcsolatban, hogy melyik módszerre lenne célszerű nagy hangsúlyt fektetnie a Lajosmizsei Folplast Kft.-nek.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem

Kar

Külkereskedelmi Kar

Tanszék

Nemzetközi Kereskedelem és Logisztika Tanszék

Tudományterület/tudományág

NEM RÉSZLETEZETT

Szak

Nemzetközi gazdálkodás

Mű típusa: diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT)
Kulcsszavak: Lajosmizsei Folplast Kft., fenntarthatóság, kalkuláció és árképzés, környezetbarát, környezeti hatások, piaci környezet, árképzés, árképzési módszerek
SWORD Depositor: Archive User
Felhasználói azonosító szám (ID): Archive User
Rekord készítés dátuma: 2020. Dec. 05. 14:43
Utolsó módosítás: 2020. Dec. 05. 14:43

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet