Kass Tímea (2017) Áfa csalások elleni harc az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző rendszer segítségével. Pénzügyi és Számviteli Kar.
PDF
Szakdolgozat_Kass_Timea.pdf Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg Download (43MB) |
Absztrakt (kivonat)
Dolgozatom fő témája az általános forgalmi adóhoz köthető adókikerülési technikák és ezek visszaszorítására tett kormányzati intézkedések, különös tekintettel az Elektronikus Áruforgalom Ellenőrző Rendszer használata. Hazánkban a téma fontosságát és aktualitását az is bizonyítja, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2015. évi ellenőrzési irányelve szerint 2015.-2016. évben is kiemelt figyelmet fordítottak az áfára, az adózási morál javítására és a fokozottabb adóhatósági jelenlétre, ellenőrzésekre. Dolgozat egyik célja, hogy feltárja azokat a tulajdonságokat, amelyek választ adnak arra a kérdésre, miszerint az EKAER bevezetése segítséget nyújt az Áfa csalások visszaszorításában, a gazdaság fehérítésében. Mi a rendszer sajátossága? Miért szükséges a gazdaság fehérítése? Hogyan működnek az áfa csalások? Mire kell ügyelni láncügylet esetén? A csalások Magyarország, és a többi közösségi ország költségvetését nagymértékben károsítják, ezért e káros tevékenység ellen minden országnak együttesen kellene fellépnie. Témaválasztásom oka a jelenség aktualitása volt, és célomul tűztem ki, hogy komplettebb képet adjak az adóelkerülések módszereiről, valamint ez ellen tett intézkedésekről. Írásom első felében igyekeztem logikusan felépíteni azt az elméleti alapot, amely legfőképpen szükséges a gyakorlati rész értelmezéséhez, akár egy a témában kevésbé jártas személy számára is. Ezáltal bemutatásra kerültek az általános forgalmi adóval kapcsolatos személyi-, területi-, tárgyi hatályok, szervezett áfa csalási technikák, valamint az adóelkerülések ellen tett intézkedések. Továbbá a dolgozatban helyett kapott az online pénztárgép, a fordított adózás és az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer is. Utóbbi részletesebben került bemutatásra, hiszen a dolgozat egyik alapja, ezért fontosnak tartottam kiemelni a bejelentési kötelezettséget, valamint az ezzel járó mentességet és bejelentési adatokat, kockázati biztosítékot, a jogkövetkezményeket és szankciókat. A dolgozat második részében a könnyebb emészthetőség miatt, megpróbáltam gyakorlati példával szemléltetni a csalások működési mechanizmusát, amelyek megértéséhez a korábban beillesztett ábrák segítségül szolgálnak. Összességben azt mondhatom az esettanulmány, valamint az interjúk során adott válaszok eredményeképp, hogy a gazdaság fehérítését segítő intézkedések - különös tekintettel az EKAER intézményére- segítséget nyújthatnak az adóelkerülések leleplezésében, azonban megszüntetni vagy teljes visszatartó erőként sosem fog működni, hiszen amíg az adózási morál, kiemelten Magyarországon, nem változik, addig folyamatos „Don Quijote-i szélmalomharcot” fog vívni az adóhatóság. Tehát mint minden másnak, az EKAER rendszernek is megvannak a maga előnyei és hátrányai. Átmenetileg valóban megoldást jelent a központi költségvetés számára, hiszen lehetővé teszi az áfa csalások visszaszorítását valamilyen szinten, de nem tudja teljes körűen orvosolni a problémákat.
Magyar cím
Áfa csalások elleni harc az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző segítségével
Intézmény
Budapesti Gazdasági Főiskola
Kar
Tanszék
PÉNZÜGY INTÉZETI TANSZÉK
Tudományterület/tudományág
NEM RÉSZLETEZETT
Szak
Pénzügy (levelező) BGFPU00LMPS
Mű típusa: | diplomadolgozat (NEM RÉSZLETEZETT) |
---|---|
Kulcsszavak: | Általános Forgalmi Adó, Áfa csalások, EKAER |
Felhasználói azonosító szám (ID): | Kass Kass Tímea |
Rekord készítés dátuma: | 2017. Máj. 16. 14:11 |
Utolsó módosítás: | 2017. Máj. 16. 14:11 |
Actions (login required)
Tétel nézet |